Sportswatch

0

AREA HIGH SCHOOL RESULTS

FOOTBALL

Thursday, Sept. 27
Peninsula – 28, Timberline – 27
Franklin Pierce – 28, Renton – 6

Friday, Sept. 28
Lincoln – 52, Spanaway Lake – 14
Wilson – 34, Stadium – 14
Bellarmine – 48, South Kitsap – 0
Union – 38, Puyallup – 31
Rogers – 14, Sumner – 10
Bethel – 48, Mt. Tahoma – 19
Lakes – 42, Bonney Lake – 0
Curtis – 56, Emerald Ridge – 0
Fife – 42, Foss – 0
Yelm – 41, Capital – 27
Gig Harbor – 50, N. Thurston – 8
Graham-K – 35, Olympia – 0
Central Kitsap – 50, Shelton – 0
North Kitsap – 35, Clover Park – 0
River Ridge – 50, Evergreen – 0
Steilacoom – 64, Highline – 114
Eatonville – 38, Orting – 21
Washington – 49, Lindbergh – 0
White River – 42, Foster – 22
Pt. Townsend – 40, Vashon – 13
Rainier – 53, Life Christian – 12
Ev. Lutheran – 54, Muckleshoot – 52

Saturday, Sept. 29
Cascade Chr. – 45, Bellevue Chr. – 7
Quilcene – 50, Tacoma Baptist – 34
Charles Wright – 34, Chimacum – 28

 

GIRLS SOCCER

Wednesday, Sept. 26
Renton – 2, Foss – 1
Ocosta – 2, Life Christian – 1

Thursday, Sept. 27
Bonney Lake – 2, Stadium – 1
Lakes – 3, Wilson – 2
Bethel – 7, Mt. Tahoma – 0
Spanaway Lake – 2, Lincoln – 0
Bellarmine – 1, Olympia – 1
Curtis – 2, Sumner – 2
Puyallup – 2, Graham-K – 0
South Kitsap – 1, Rogers – 0
Peninsula – 3, Timberline – 3
Gig Harbor – 7, Yelm – 0
Shelton – 2, Capital – 2
C. Kitsap – 1, N. Thurston – 0
Fife – 9, Foster – 0
Lindbergh – 5, Franklin Pierce – 2
Highline – 6, Washington – 1
Steilacoom – 0, White River – 0
Tyee – 2, Orting – 1
Eatonville – 0, River Ridge – 0
Evergreen – 0, Clover Park – 0

Friday, Sept. 28
Aub. Adventist – 4, Concordia – 3

Saturday, Sept. 29
Emerald Ridge – 1, Mt. Si – 1
Bellevue Chr. – 1, Cascade Chr. – 0
Kalama – 6, Life Christian – 0

Monday, Oct. 1
Stadium – 1, Mt. Tahoma – 0
Eatonville – 2, Tenino – 2
Fife – 7, Highline – 0
Bellevue Chr. – 4, Vashon – 3

Tuesday, Oct. 2
Wilson – 2, Lincoln – 0
Bonney Lake – 3, Lakes – 1
Bethel – 3, Spanaway Lake – 0
Puyallup – 2, Bellarmine – 0
Curtis – 2, Graham Kapowsin – 1
Olympia – 2, Rogers – 0
Sumner – 1, Emerald Ridge – 1
Gig Harbor – 3, Peninsula – 0
Timberline – 3, N. Thurston – 2
C. Kitsap – 2, Shelton – 0
Capital – 4, Yelm – 1
Foster – 5, Foss – 0
Tyee – 2, Steilacoom – 0
Franklin Pierce – 4, R. Ridge – 1
White River – 7, Evergreen – 0
Eatonville – 5, Clover Park – 0
Orting – 5, Renton – 0
Cascade Chr. – 7, Annie Wright – 0

BOYS SOCCER

Thursday, Sept. 27
Life Christian – 11, Crosspoint – 3
Ev. Lutheran – 14, Christian Faith – 1
Concordia – 1, Tacoma Baptist – 0

Monday, Oct. 1
Ev. Lutheran – 2, Life Christian – 1
Tacoma Baptist – 10, Chr. Faith – 0
PS Adventist – 6, Concordia – 0

VOLLEYBALL

Wednesday, Sept. 26
Stadium – 3, Bonney Lake – 0
Lincoln – 3, Mt. Tahoma – 1
Wilson – 3, Bethel – 0
Spanaway Lake – 3, Lakes – 1
Curtis – 3, Graham Kapowsin – 2
Puyallup – 3, Sumner – 0
Rogers – 3, Emerald Ridge – 1
Vashon – 3, Annie Wright – 0
Bellevue Chr. – 3, Cascade Chr. – 0

Thursday, Sept. 27
Olympia – 3, Bellarmine – 0
Peninsula – 3, Gig Harbor – 1
N. Thurston – 3, Timberline – 1
Capital – 3, Yelm – 0
Central Kitsap – 3, Shelton – 0
Washington – 3, Evergreen – 0
Foss – 3, Franklin Pierce – 0
Orting – 3, Foster – 0
Fife – 3, White River – 1
Highline – 3, Eatonville – 2
Clover Park – 3, Renton – 0
R. Ridge – 3, Tyee – 1
Steilacoom – 3, Lindbergh – 0
Clover Park – 3, Renton – 0
Ilwaco – 3, Chief Leschi – 0
Willapa – 3, Life Christian – 0
Ev. Lutheran – 3, NW Yesiva – 0
Chr. Faith – 3, Concordia – 1

Saturday, Sept. 29
Tacoma Baptist – 3, Rainier Chr – 0
Darrington – 3, Ev. Lutheran – 0

Monday, Oct. 1
Wilson – 3, Spanaway Lake – 1
Stadium – 3, Bethel – 1
Lakes – 3, Lincoln – 0
Bonney Lake – 3, Mt. Tahoma – 0
Franklin Pierce – 3, Lindbergh – 0
Washington – 3, Highline – 0
Steilacoom – 3, White River – 0
Orting – 3, Tyee – 0
R. Ridge – 3, Eatonville – 0
Foss – 3, Renton – 0
Clover Park – 3, Evergreen – 1
Cascade Chr. – 3, Annie Wright – 0
Rainier Chr. – 3, Chief Leschi – 1
Pope John Paul II – 3, Concordia -2
Ev. Lutheran – 3, MV Christian – 1

Tuesday, Oct. 2
Bellarmine – 3, So. Kitsap – 2
Puyallup – 3, Olympia – 1
Curtis – 3, Rogers – 1
Graham Kapowsin – 3, Sumner – 0
Pe Ell – 3, Chief Leschi – 0
Quilcene – 3, Tacoma Baptist – 1

BOYS WATER POLO

Tuesday, Sept. 25
Curtis – 19, Puyallup – 3
Lakes – 11, Stadium – 6
Wilson – 10, Kentridge – 8

Thursday, Sept. 27
Curtis – 18, Bainbridge – 5

Saturday, Sept. 29
Curtis – 18, Newport – 3

Tuesday, Oct. 2
Curtis – 19, Lakes – 0

 

AREA COLLEGE RESULTS

FOOTBALL

Saturday, Sept. 29
UPS Loggers – 28, PLU Lutes – 21 (OT)

WOMENS SOCCER

Wednesday, Sept. 26
TCC – 5, Grays Harbor – 0
Lower Columbia – 1, Pierce – 0

Friday, Sept. 28
UPS – 2, Pacific – 1 (2OT)
TCC – 1, Green River – 0
Pierce – 5, Grays Harbor – 0

Saturday, Sept. 29
PLU – 2, Lewis & Clark – 0

Sunday, Sept. 30
UPS – 1, George Fox – 1
PLU – 3, Pacific – 1

MENS SOCCER

Wednesday, Sept. 26
Pierce – 2, Bellevue – 1

Saturday, Sept. 29
UPS – 0, Pacific – 0
PLU – 7, George Fox – 1
TCC – 2, S. Puget Sound – 0

Sunday, Sept. 30
UPS – 2, George Fox – 0
PLU – 2, Pacific – 1

VOLLEYBALL

Wednesday, Sept. 26
Lower Columbia – 3, TCC – 1
Pierce – 3, Green River – 0

Friday, Sept. 28
PLU – 3, Whitman – 0
UPS – 3, Whitworth – 2
TCC – 3, Green River – 0
Pierce – 3, Grays Harbor – 0

Saturday, Sept. 29
Whitworth – 3, PLU – 0
UPS – 3, Whitman – 1

Subscribe to our newsletter

To stay updated with all the latest news, and offers.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.