Sportswatch

0

TACOMA AREA PREP SCORES

FOOTBALL
(Round of 32 – Loser Out)
4A
Curtis – 67, Kentwood – 29
Graham Kapowsin – 59 – Monroe – 20
Puyallup – 65, Kennedy – 35
Mount Si – 42, Rogers – 0
Lake Stevens – 56, Kentlake – 0
Eastlake – 25, Glacier Peak – 9
Woodinville – 38, Federal Way – 0
Bothell – 36, Camas – 35
Skyline – 38, Todd Beamer – 33
Skyview – 30, Hazen – 27
Mt. Vernon – 47, Aub. Mtn – 6
Union – 55, Enumclaw – 37

3A
Lincoln – 52, Prairie – 6
Lakes – 55, Roosevelt – 15
O’Dea – 42, Wilson – 10
Bethel – 50, Arlington – 15
Yelm – 24, Blanchet – 14
Peninsula – 47, Seattle Prep – 16
Snohomish – 42, Garfield – 35
Squalicum – 53, C. Kitsap – 13
Lk. Washington – 17, Shorewood – 0
Eastside Catholic – 44, Ferndale – 7
Bellevue – 34, Shorecrest – 7
Rainier Beach – 37, Kelson – 27
Timberline – 21, Oak Harbor – 0
Mtn. View – 49, Ballard – 6

2A
Fife – 56, Pt. Angeles – 7
Steilacoom – 42, Orting – 8
Sequim – 22, Franklin Pierce – 20
Washington – 27, White River – 10
N. Kitsap – 33, River Ridge – 22
Eatonville – 64, Olympic – 27
Sehome – 37, Arch. Murphy – 9
Lynden – 47, Blaine – 0
Burl. Edison – 29, Lakewood – 12
Liberty – 31, Sedro Woolley – 28
Hockinson – 62, WF West – 28
Black Hills – 45, Columbia River – 7
Tumwater – 58, Woodland – 38
Prosser – 12, Ellensburg – 0
West Valley – 33, Ephrata – 7
Ellensburg – 31, Pullman – 7

OTHER AREA SCORES

Gig Harbor – 41, Stadium – 34
Shelton – 13, Mt. Tahoma – 12
Bonney Lake – 28, Capital – 13
Clover Park – 44, North Mason – 19
Bellarmine – 42, Mt. Rainier – 0
Sumner – 44, Auburn Riverside – 0
Bremerton – 42, So. Kitsap – 25
Olympia – 61, Kent Meridian – 7
Emerald Ridge – 34, Auburn – 31
Cascade Chr. – 40, Pt. Townsend – 0
Charles Wright – 24, Vashon – 0
Tacoma Baptist – 54, Oakville – 0

GIRLS’ SOCCER
(Playoffs)

Thursday, Nov. 1
Gig Harbor – 2, Stadium – 0
Prairie – 2, Bonney Lake – 1
Puyallup – 2, Skyview – 0
Timberline – 5, No. Thurston – 2
Peninsula – 3, Mtn. View – 0
Bellarmine – 2, Kentwood – 0
Sumner – 1, Auburn Mtn. – 0
Klahowya – 5, Cascade Chr. – 1
Vashon – 2, Bellevue Chr. – 0

Saturday, Nov. 3
Gig Harbor – 3, Prairie – 0
Stadium – 4, Bonney Lake – 0
Peninsula – 3, Timberline – 2
Olympia – 2, Puyallup – 1
Bellarmine – 2, Sumner – 1
Fife – 1, Olympic – 0
Sequim – 1, N. Kitsap – 0
White River – 1, Lindbergh – 0
Vashon – 1, Cascade Chr. – 0
Friday Harbor – 3, Concordia – 2

Tuesday, Nov. 6
(State Tournament)
Bellarmine – 1, Redmond – 0
Gonzaga Prep – 1, Sumner – 0
Mercer Island – 2, Bonney Lake – 0
Kamiakin – 5, Peninsula – 0
Fife – 2, Arch. Murphy – 1

Wednesday, Nov. 7
Seattle Prep – X, Stadium – X

BOYS’ SOCCER
(Playoffs)

Thursday, Nov. 1
Evergreen Luth. – 1, MV Chr. – 0
PS Adventist – 1, Tac. Baptist – 0
Life Chr. – 4, Providence – 2

Saturday, Nov. 3
Evergreen Luth. – 1, Fri. Harbor – 0
PS Adventist – 4, Life Chr. – 3

VOLLEYBALL
(Playoffs)

Friday, Nov. 2
2A
N. Mason – 3, Orting – 2
Steilacoom – 3, Foss – 1
Kingston – 3, Eatonville – 1
River Ridge – 3, Sequim – 2
Fife – 3, N. Mason – 0
N. Kitsap – 3, Steilacoom – 0
White River – 3, Kingston – 2
Washington – 3, River Ridge – 0

Saturday, Nov. 3
4A
Rogers – 3, Union – 1
Puyallup – 3, Kennedy – 0
Graham Kap. – 3, Mt. Rainier – 1
Tahoma – 3, Emerald Ridge – 0
Camas – 3, Rogers – 2
Puyallup – 3, Skyview – 1
Kentridge – 3, Graham Kap. – 1
Auburn Riv. – 3, Emerald R. – 0

3A
Peninsula – 3, Spanaway Lake – 0
N. Thurston – 3, Kelso – 0
Mtn. View – 3, Bonney Lake – 0
Lakes – 3, C. Kitsap – 0
Prairie – 3, Peninsula – 1
Wilson – 3, N. Thurston – 0
Stadium – 3, Mtn. View – 0
Capital – 3, Lakes – 0

2A
Fife – 3, N. Kitsap – 1
Washington – 3, White River – 0
River Ridge – 3, Orting – 0
Kingston – 3, Foss – 1
Steilacoom – 3, Eatonville – 0
Sequim – 3, N. Mason – 0
Washington – 3, Fife – 0 (1st & 2nd)
N. Kitsap – 3, W. River – (3rd & 4th)
Kingston – 3, R. Ridge – 2
Steilacoom – 3, Sequim – 0

1A
Charles Wright – 3, Seattle Chr. – 0
Bellevue Chr. – 3, Klahowya – 1
Seattle Chr. – 3, Klahowya – 1
Charles Wright – 3, Bellevue Chr. – 0 (1st)
Bellevue Chr. – 3, Seattle Chr. – 0 (2nd)

TACOMA AREA COLLEGE SCORES

FOOTBALL
Saturday, Nov. 3
George Fox – 35, Pacific Lutheran – 7
Linfield – 47, Puget Sound – 41

WOMEN’S SOCCER

Wednesday, Oct. 31
Pacific Lutheran – 1, Puget Sound – 0
Tacoma CC – 3, Whatcom – 2

Saturday, Nov. 3
Pacific Lutheran – 4, Willamette – 2
Tacoma CC – 1, Spokane – 0 (PK)

Sunday, Nov. 4
Puget Sound – 3, Linfield – 2

MEN’S SOCCER

Wednesday, Oct. 31
Tacoma CC – 3, Everett – 1
Pierce – 2, Peninsula – 1

Saturday, Nov. 3
Puget Sound – 1, Pacific Lutheran – 0
Tacoma CC – 3, SW Oregon – 2 (PK)
Pierce – 3, Walla Walla – 0

VOLLEYBALL

Wednesday, Oct. 31
Pierce – 3, S. Puget Sound – 0
Tacoma CC – 3, Centralia – 0

Friday, Nov. 2
Pacific Lutheran – 3, George Fox – 1
Willamette – 3, Puget Sound – 0
Pierce – 3, Lower Columbia – 0
Tacoma CC – 3, S. Puget Sound – 0

Saturday, Nov. 3
Pacific Lutheran – 3, Lewis & Clark – 0
Pacific – 3, Puget Sound – 0

Subscribe to our newsletter

To stay updated with all the latest news, and offers.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.