Nightlife

0
369
The American Standards The Phoenix, Arizona-based punk/metal band American Standards will be coming back through Tacoma on March 29, playing at 2nd Cycle. After losing their founding guitarist to suicide, the four-piece released their most emotionally and socially poignant album to date. “Anti-Melody,” which is the band’s fourth release, displays the noise-punk group’s ability to navigate the troubled waters of depression and loss while still incorporating the social commentary and sharp wit that the band has become known for. Now more focused than ever, American Standards has hit the road with their reckless live show playing over 400 DIY booked gigs to date. The band has been seen sharing the stage with acts such as; Atreyu, Every Time I Die, Norma Jean, Zao, Comeback Kid, Stick To Your Guns, Stray From The Path, Knocked Loose, He Is Legend, Emery and more. The show at 2nd Cycle (1205 Martin Luther King Jr. Way, Tacoma) begins at 7 p.m. Also playing are Northwest bands Czar, Steaksauce Mustache and Trauma Del Rey. For information visit www.facebook.com/events/379781709099257/

Friday, March 23

AIRPORT TAVERN: Endorphins Lost, Theories, Earth Control, Generation Decline (punk) 8 p.m.
ALEGRE BAKERY AND GELATO: Chloe Wallace (singer/songwriter) 7 p.m.
DAWSONS BAR AND GRILL: Fingertips (funky R & B) 9 p.m.
DOYLE’S PUBLIC HOUSE: Cody Ray and the New Favorites (neo soul, funk pop) 9 p.m.
EMERALD QUEEN BRIDGE NIGHTCLUB: Notorious 253 (dance tunes), 9 p.m.
JAZZBONES: Spawnbreezie, Stay Grounded (reaggae, hip hop) 9:15 p.m.
KEYS ON MAIN: Dueling pianos, 9 p.m., NC
LOUIE G’S: Pellegrini, Nick Mardon Blues Trio, Sabrina Littleton (blues) 8 p.m.
MARY MART: Mary Mart’s Got Talent (talent show) 4 p.m.
REAL ART TACOMA: Monsterwatch, The Lightweight Champs, Bad Saint, Etchings (groove punk) 7 p.m., $10
ROCK THE DOCK: Far Field (rock) 8 p.m.
RUSTIC ARISTOCRAT COFFEE: Open mic (open mic) 7:30 p.m.
THE SAFE HOUSE: The Patsys, Howling Gods, Dreadful Children (punk) 6:30 p.m.
THE SWISS: Harmonious Funk Band (rock) 9 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Corey Holcomb (comedy)
7:30 p.m., 10:30 p.m.
UNIVERSITY OF PUGET SOUND, KILWORTH MEMORIAL CHAPEL: Cameron O’Connor and Erik Steighner (classical guitar and saxophone mix) 6 p.m., NC
UNIVERSITY OF PUGET SOUND, SCHNEEBECK CONCERT HALL: Tanya Stambuk, Elyane Laussade (two piano/one piano four hands) 7:30 p.m., $10-$15
THE VALLEY: Danny Cash and the Gallows, Stoned Evergreen Travelers, Uncle Dave (rock) 9 p.m.

Saturday, March 24

THE MULE TAVERN: Jordani and the Sun Kings (singer/songwriter) 9:30 p.m.
AIRPORT TAVERN: DJ Semaj with Justin Tamminga on drums (good vibes) 9 p.m.
BOB’S JAVA JIVE: Christina LaRocca, David Pollack (rock) 7 p.m.
COLUMBIA JR. HIGH SCHOOL: Aubrey Logan (jazz trombone) 7 p.m.
EMERALD QUEEN CASINO: Sinbad (comedy), 8:30 p.m.
EMERALD QUEEN BRIDGE NIGHTCLUB: Notorious 253 (dance tunes), 9 p.m.
FIFE HIGH SCHOOL: Commencement Bay Jazz Fest (jazz) noon
FIFE HIGH SCHOOL: Thomas Marriott (jazz trumpet) 7 p.m.
KEYS ON MAIN: Dueling pianos, 9 p.m., NC
JAZZBONES: Spawnbreezie, CJ 671 (reaggae, hip hop) 6:30 p.m.
LOUIE G’S: Washed in Black, Stargazer (rock tribute bands) 8 p.m.
MUSEUM OF GLASS: The Nines (disco) 6:30 p.m.
REAL ART TACOMA: From the Future, Vendetta Red, Regress, Himiko Cloud, School of Rock Issaquah (rock) 6 p.m.
ROCK THE DOCK: Gin Creek (rock) 8 p.m.
THE SAFE HOUSE: Evelyn’s Casket, The Death Tax (punk) 6 p.m.
THE SWISS: Prom Date Mixtape (80s madness) 9 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Corey Holcomb (comedy)
7:30 p.m., 10:30 p.m.
TIPSY TOMATO BAR AND KITCHEN: Sova Sound, Herb & Jellyfish (rock) 8 p.m.
UNCLE SAM’S: Taken Chances (rock) 8:30 p.m.

Sunday, March 25

PANTAGES THEATER: Julia Clarette, Jose Mari Chan, Jules Aurora (love songs) 6 p.m.
ANTIQUE SANDWICH COMPANY: Pacific Northwest Chamber Ensemble (classical) 3 p.m.
DAWSON’S: Tim Hall Band (open jam) 8 p.m., NC
FAITH PRESBYTERIAN: Handel’s Messiah (classical) 6 p.m.
JOHNNY’S DOCK: Maia Santell and House Blend (R & B, blues) 5 p.m.
NEW FRONTIER: Electric Bluegrass, 4 p.m., NC
RIALTO THEATER: Symphony Tacoma (classical) 2:30 p.m.
STONEGATE: Country Music Jam (jam) 8:00 p.m.
THE SWISS: Kareem Kandi World Orchestra, Pete Christlieb (jazz) 5 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Corey Holcomb (comedy) 8 p.m.
TACOMA COMMUNITY COLLEGE, BLDG 2: Puget Sound Youth Wind Ensemble (classical) 7 p.m.
UNCLE SAM’S: Final Notice with Bob Evans (country, rock, bluegrass) 7 p.m.
UNIVERSITY OF PUGET SOUND, KILWORTH MEMORIAL CHAPEL: Stanford Chamber Chorale, Adelphian Concert Choir (chorale music) 7:30 p.m.

Monday, March 26

THE SWISS: Open Mic Night (open mic) 7 p.m.
UNCLE SAM’S: Bartlett on bass (jam) 7 p.m.

Tuesday, March 27

DAWSON’S: Billy Stoops (acoustic jam) 8 p.m., NC
FIRST CHRISTIAN CHURCH: Tacoma TotemAires Barbershop Chorus (barber shop) 7 p.m.
METRONOME: Open Mic (open mic) 7 p.m.
ROCK THE DOCK: Bingo (it’s a game) 7 p.m.
STONEGATE: Blues Jam with Roger Williamson (blues) 8 p.m.
THE SWISS: Geeks Who Drink Pub Quiz (trivia) 8 p.m., NC
TACOMA COMEDY CLUB: New Talent Tuesday (comedy)
8 p.m., 18+, NC
UNCLE SAM’S: SOB Band (jam) 7 p.m., NC

Wednesday, March 28

PACIFIC LUTHERAN UNIVERSITY, OLSON AUDITORIUM: Bethelsd Choral Fest (choral festival) 6:30 p.m.
ALMA MATER: Stelth Ulvang (singer/songwriter) 7 p.m.
ANTHEM COFFEE IN OLDTOWN: Shop to Showcase with Bryson Foster (singer/songwriter) 6 p.m.
THE COPPER DOOR: Open Mic (amped or acoustic) 8 p.m.
DAWSON’S: Linda Myers Band (R&B, blues, jazz) 8 p.m., NC
JOESEPPI’S ITALIAN RISTORANTE: Robin Miller-Richardson (piano and vocals) 5:30 p.m.
KEYS ON MAIN: Dueling pianos, 8:30 p.m., NC
REAL ART TACOMA: Dream Ring, Spiller, Save Bandit (alt. rock) 7:30 p.m., $10
ROCK THE DOCK: Karaoke (hit & miss musicianship) 9 p.m.
THE SAFE HOUSE: Honeybender, Dain Norman, The Chrysalis Effect (punk) 6 p.m.
STONEGATE: The Blu Tonez (blues) 8 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Open Mic (comedy) 8 p.m., NC
UNCLE SAM’S: Subvinyl Jukebox (jam) 7 p.m., NC

Thursday, March 29

THE SWISS: Benefit for fallen deputy: Rural Route 3, Pierce County Pipers, Clownfish, Spike, Lynn Sorenson, Jeff Kathan, Aury Moore (rock) 6 p.m.
THE AGAVES GRILL: Ed Taylor Band (jazz), 6 p.m.
DAWSON’S: Billy Shew Band (open jam) 8 p.m., NC
KEYS ON MAIN: Dueling pianos, 8:30 p.m., NC
ROCK THE DOCK: Open Mic with Dustin (rock) 8 p.m.
2ND CYCLE: Steaksauce Mustache, Czar, American Standards, Trauma Del Rey (hardcore) 7 p.m.
STONEGATE: Power Rock Jam (rock jam) 8 p.m., NC
TACOMA COMEDY CLUB: Sam Morril (comedy) 8 p.m.
UNCLE SAM’S: Jerry Miller (rock, blues) 7 p.m.
UNIVERSITY OF PUGET SOUND, WHEELOCK STUDENT CENTER ROTUNDA: Down North (soul punk) 8 p.m.

Subscribe to our newsletter

To stay updated with all the latest news, and offers.

Leave a Reply