Night Life

0
391

TW PICK OF THE WEEK

The Valley Pub at 1206 Puyallup Ave., Tacoma begins a series of summer jazz jams that will take place on the fourth Sunday of each month in June, July and August. The jazzy jam sessions will be hosted by Peter Tietjen, the Valley’s live sound engineer and a drummer in his own right. The first of the summer jazz jams takes place on June 24 starting at 5 p.m. For more information, visit www.facebook.com/thevalleytacoma.

Friday, June 22

ALEGRE BAKERY AND GELATO: Emily McVicker (singer/songwriter) 8 p.m.
BLEU NOTE LOUNGE: Norma Owens (jazz) 7 p.m.
EMERALD QUEEN CASINO I-5 SHOWROOM: Kenny “Babyface” Edmonds (R&B), 8:30 p.m.
EMERALD QUEEN BRIDGE NIGHTCLUB: Sway (dance tunes), 9 p.m.
JAZZBONES: The Ill-Legitimates, The Supervillains (reggae, alt, rock, punk, ska) 9 p.m.
LOUIE G’S: Limberlost, Strangely Alright (rock) 7 p.m.
PANTAGES THEATER: Indigo Girls (pop, singer/songwriter) 7:30 p.m.
THE PLAID PIG: Guilty Smoke, Fifteen Stitches, Eljun, Corrosive Company (rock) 9 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, BOWL STAGE: John Stephan Band, Sweet T and Justice, 1984, Everson Pines, The Every Leaf Band, Midnight Radio Revival, Daddy’s Gotta Girlfriend, Jake Marsh Trio, America’s First Corps Rock Band (Taste of Tacoma) noon to 8:40 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, ROSE GARDEN STAGE: Lisa Mitts Music, Luke Walstead Trio, PBJ & M, Indigo Jazz Band, Blue Mountain Spanish Sound (Taste of Tacoma) 1-8 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, POND STAGE: Good Quiver, Maile Mae, Abigail Neilson, Gypsy Temple, Perfect by Tomorrow, The Far Field, Mr. Groovy G, Northwest Chill, Emerald City 5 (Taste of Tacoma) noon to 8:40 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, FAMILY FUN STAGE: Aidan Rufer, Lianna Walters, Ainsley Costello (Taste of Tacoma) 1-7:30 p.m.
THE SWISS: Tiffany Wilson, Lacario, Jamelia Boney, Medarius Dixson, Caution (spoken word, singer/songwriter) 9 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: John Roy (comedy) 8 p.m., 10:30 p.m.
UNCLE SAM’S: The Remedy (rock) 7 p.m.

Saturday, June 23

AIRPORT TAVERN: Sol Seed (reggae fusion) 8 p.m.
DOYLE’S PUBLIC HOUSE: Jordani (singer/songwriter) 9 p.m.
EMERALD QUEEN BRIDGE NIGHTCLUB: Sway (dance tunes), 9 p.m.
LOUIE G’S: Heartbreaker, Storm Rider (tribute rock) 8 p.m.
THE PLAID PIG: Seven Da Pantha, J. Esco aka Alpha Beatz, Josh Rizeberg, Jennie Nuvo Hobert (Nuvo the 1), Tazz Jones, Jay King, Jhantu Randall (JT the Poet), George Cain (George Kush), Manch Malevolent, Isaac Thomas Tietje (T.h.o.m.a.s.t.i.e.), ThaArtist Kali, Scott Elkins w/ Onasis, Filthy Music & Untamed Fam (hip hop, R&B, spoken word) 9 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, BOWL STAGE: Washed in Black, Marina and the Dreamboats, Rural Route 3, Graceland Manila, Wicked Garden, Mas Tequila, Groovin’ Higher, 2112, Wasted on the Way (Taste of Tacoma) noon to 8:40 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, POND STAGE: The Pioneer Squares, E. Pruitt and Brandon Willis, Unified Culture, Rockaroake, Sonic Funk Orchestra, One Step from Everywhere, American Vinyl, The Groove Nation, Michele D’Amour and the Love Dealers (Taste of Tacoma) noon to 8:40 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, ROSE GARDEN STAGE: Chris Baron, Paul Richardson Band, Acoustic Transitions with Sydney Day and Pat Timmons, John Hoover and the Mighty Quinns, Marcia Kester, Scott Lindenmuth Trio (Taste of Tacoma) noon to 8:30 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, FAMILY FUN STAGE: Gracelyn, Harbor Voice, Ava Adams, Timeless D4YOU, A Total Fiasco, Tweenland, Ainsley Costello (Taste of Tacoma) noon to 7:30 p.m.
POINT RUSTON: Bryson Foster Band, (indie, roots) 5 p.m.
ROCK THE DOCK: Mad Hatters (rock) 8 p.m.
THE SAFE HOUSE: Down n Out, Zero Harbor (punk) 6 p.m.
THE SPAR: Seth Freeman (rock) 8 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: John Roy (comedy) 8 p.m., 10:30 p.m.
UNCLE SAM’S: The Remedy Jam (rock) 7 p.m.

Sunday, June 24

JAZZBONES: Carbon Trap, Jodie Watts, The Whole Bolivian Army (rock) 6 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, BOWL STAGE: Tumbling Dice, Green Floyd, Megs Mclean and Band, The Diamond Experience, Stacy Jones and the Stacy Jones Band, Heart Breaker, Miller Campbell (Taste of Tacoma) noon to 7:40 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, POND STAGE: 20/20, Darren Matamedy, Bleeding Tree, PO Boxx, Harmonious Funk, Blondetourage, Alex Rivera Y La Sabrosona, Readymade Family (Taste of Tacoma) noon to 7:40 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, ROSE GARDEN STAGE: Steve Itterly, Debi and Steve, Michael Powers, Geoffrey Castle, Stickshift Annie with Kimball and the Fugitives (Taste of Tacoma) noon to 7 p.m.
POINT DEFIANCE PARK, FAMILY FUN STAGE: Freedom Dancers, Brandon Paul, Ava Adams, Timeless D4YOU, Aidan Rufer (Taste of Tacoma) 12:30-7 p.m.
STONEGATE: Country Music Jam (jam) 5 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Steve Gillespie (comedy) 8 p.m.
THE SWISS: Kareem Kandi World Orchestra (jazz) 5 p.m.
UNCLE SAM’S: Final Notice with Bob Evans (country, rock, bluegrass) 7 p.m.
THE VALLEY: Summer Jazz Jam (jazz) 5 p.m.

Monday, June 25

ODD OTTER: Champagne Sunday (singer/songwriter) 7 p.m.
THE SWISS: Open Mic Night (open mic) 7 p.m.
UNCLE SAM’S: Bartlett on bass (jam) 7 p.m.

Tuesday, June 26

AIRPORT TAVERN: Donald Glaude, Double Shot, Omrvls, Grunt, F’n Wizard (DJ) 9 p.m.
METRONOME: Open Mic (open mic) 7 p.m.
STONEGATE: Blues Jam with Roger Williamson (blues) 8 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: New Talent Tuesday (comedy) 8 p.m.
UNCLE SAM’S: SOB Band (jam) 7 p.m., NC

Wednesday, June 27

OLD TOWN PARK: The Happy Sinners (jazz, blues) 6:30 p.m.
STONEGATE: Open Mic with Justin McDonald (open mic) 9 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Open Mic (comedy) 8 p.m., NC
UNCLE SAM’S: Subvinyl Jukebox (jam) 7 p.m., NC

Thursday, June 28

BLEU NOTE LOUNGE: Lady Vee (R&B, soul) 6 p.m.
ROCK THE DOCK: Open Mic with Dustin (rock) 8 p.m.
STONEGATE: Power Rock Jam (rock jam) 8 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Jose Balanos (comedy) 8 p.m.
UNCLE SAM’S: Jerry Miller (rock, blues) 7 p.m.

Subscribe to our newsletter

To stay updated with all the latest news, and offers.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.