Night Life

0

TW Pick of the Week

photo courtesy of kinski
photo courtesy of kinski

Kinski is coming to Alma Mater Friday, Jan. 18, 7 p.m.

Kinski is a four-piece rock band from Seattle. The band follows their instincts to explore pathways from visceral guitar rock, to sonic and heady avant-psych rock, and sparse, atmosphere-bending instrumentals. Kinski has been described as: “Like Sabbath in a washing machine during a power surge.” Comprised of guitarists Chris Martin and Matthew Reid-Schwartz (he also plays keyboards and flute), bassist Lucy Atkinson, and drummer Barrett Wilke, Kinski has toured with Mission of Burma, Comets on Fire, Oneida, Mono, Black Mountain, Acid Mothers Temple, and opened a month of dates for Tool on their spring ’07 tour. At the Alma Mater show, there will be performances by the Low Hums and The Diminished Men. Alma Mater Tacoma can be found at 1322 Fawcett Ave., Tacoma.

For information visit www.facebook.com/events/269372347029254

Upcoming Shows:

Friday, Jan. 11

CRESCENT MOON GIFTS: Monthly Drum Circle (percussion) 6:30 p.m.
JAZZBONES: Cody Ray and the New Favorites, Jordani and the Sun Kings, The Salmonberries (R&B, soul) 8 p.m.
O’MALLEY’S: Cloneapalooza (rock) 8 p.m.
PLAID PIG: The Whole Bolivian Army, Martin Reed, Kristen Marlo, Debi and Steve (indie) 9 p.m.
STONEGATE: Roni Lee, Darby Picnic (rock) 8 p.m.
THE SWISS: Hands of Deliverance, Deadbeat Blackout, Vipers Among Us (metal) 8 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Ian Bagg (comedy) 7:30 p.m., 10 p.m.
THE VALLEY: SuperGenova, The Black Chevys, Leify Green (rock) 8 p.m.

Saturday, Jan. 12

DUNAGAN’S BREWING: Katie Jane Band (Hot Celtic fiddle) 7 p.m.
DUNAGAN’S BREWING: Stout Pounders (Celtic) 9 p.m.
EL TUFO:  Josh Williams (jazz guitar) 7 p.m.
JAZZBONES: Radolescents, The Hajj, Dust Mob, Millhous (punk) 9 p.m.
LOUIE G’S: Beale Street Bound Benefit (blues) 1 p.m.
LOUIE G’S: American Wrecking Company, Bleed the Stone, Method13, The Face of Loki (rock) 8 p.m.
PANTAGES THEATER: Lewis Black (comedy) 8 p.m.
PLAID PIG: Goon, Tax Evader, Bummer, Effluvia, Theiries, Smoker’s Cpugh, Noisgasm, Valtiel (rock) 6:30 p.m.
RIALTO THEATER:  Portland Cello Project
THE SPAR: Raucous (classic rock)
THE SWISS: Spazmatics (spaz rock) 9 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Ian Bagg (comedy) 7:30 p.m., 10 p.m.
URBAN ELK: Julia Francis and the Secrets of Soul (rock) 8 p.m.
THE VALLEY: Deathbed Confessions, Armed For Apocalypse, Ancestors of God, Gold Sweats (metal) 8 p.m.

Sunday, Jan. 13

DAWSON’S: Tim Hall Band (blues) 8 p.m.
MARINE VIEW CHURCH: Tribute to Jobim (Brazilian jazz) 5 p.m.
ODD OTTER: Open Mic Sunday with Stephanie (open mic) 7 p.m.
STONEGATE: Country Music Jam (jam) 8:30 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: The Dope Show (comedy) 7:30 p.m.
UNCLE SAM’S: Final Notice with Bob Evans (country, rock, bluegrass) 7 p.m.
UNIVERSITY OF PUGET SOUND, SCHNEEBECK HALL: Symphony Tacoma’s Mini Maestros (classical) 2:30 p.m.
WILLIAM BICHSEL SOCIAL HALL (BEHIND ST. LEO’S): Irish Festival (Celtic) noon

Monday, Jan. 14

THE SWISS: Open Mic (open mic) 7 p.m.
UNCLE SAM’S: CBC Band (jam) 7 p.m.

Tuesday, Jan. 15

AIRPORT TAVERN: Party Face, Sickle, Highdrops, Fresh Socks (electronic) 9 p.m.
ANTHEM COFFEE: Open Mic 6 p.m.
PACIFIC LUTHERAN UNIVERSITY, LAGERQUIST HALL: Smith and Steighner Duo (classical sax) 8 p.m.
PLAID PIG: Animal Inside, Erina, Verbal Tip, Trick Candles, Beatrix Sky (synthpop, darkwave) 7 p.m.
REAL ART TACOMA: Tigerblood, Rampage, Crooked, Cut Both Ways, Trapped By Lies (hardcore) 7:30 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: The Comedy Voice (comedy) 7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 16

JAZZBONES: Live It OutLoud Jam (jam session) 6 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Open Mic (comedy) 7:30 p.m.
UNCLE SAM’S: Subvinyl Jukebox, DBC Rock Jam (jam) 7 p.m.

Thursday, Jan. 17

ALMA MATER: Constant Lovers (rock) 8 p.m.
PLAID PIG: Cloneapalooze (rock) 8 p.m.
ROCK THE DOCK: Open Mic with Dustin (rock) 8 p.m.
SHAKABRAH JAVA: Kareem Kandi Band (jazz) 8 p.m.
STONEGATE: Power Rock Jam (rock jam) 8 p.m., NC
TACOMA COMEDY CLUB: Nikki Glaser (comedy) 7:30 p.m.
UNCLE SAM’S: Jerry Miller (rock, blues) 7 p.m.

Friday, Jan. 18

56th STREET LIQUOR SALOON: Tremor Cats (rock) 8 p.m.
ALMA MATER: Kinski, Low Hums, Diminished Men (electronic) 7 p.m.
EMERALD QUEEN: REO Speedwagon (rock) 8:30 p.m.
JAZZBONES: The D1 Experience (rock) 9 p.m.
SHAKABRAH JAVA: Comedy Open Mic 8 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Nikki Glaser (comedy) 7:30 p.m.,10 p.m.

Saturday, Jan. 19

BLEU NOTE LOUNGE: Triple Threat Band (jazz) 9 p.m.
DAWSON’S: Joe Blue and the Roofshakers (blues, rock) 9 p.m.
DOYLE’S: The Cold 102s (rock) 9 p.m.
DUNAGAN’S BREWING: Beltaine (Celtic) 7:30 p.m.
GOOD KARMA CENTER FOR JOY: Matt Kocel (throat singer) 1 p.m.
THE HARMON BREWERY: Candy Shoppe (dance band) 9:30 p.m.
JANKULAND: The Wimps, Retrospecter (rock) 7 p.m.
O’MALLEY’S: Cloneapalooza (rock) 8 p.m.
PACIFIC LUTHERAN UNIVERSITY, LAGERQUIST HALL: PLU Honor Orchestra for Strings (classical) 5 p.m.
PLAID PIG: Soft Kamikaze, Fynnie’s Basement, Tremor Cats (rock) 7 p.m.
ROCK THE DOCK: Mark Hurwitz and Gin Creek (rock) 9 p.m.
STONEGATE: Felix (rock) 9 p.m.
THE SWISS: Hair Nation (80s hair rock) 9 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Doug Loves Movies (comedy) 4:20 p.m.
TACOMA COMEDY CLUB: Nikki Glaser (comedy) 7:30 p.m.,10 p.m.

Subscribe to our newsletter

To stay updated with all the latest news, and offers.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.